W związku ze zbliżającym się Światowym Dniem Wody, który obchodzimy 22 marca prosimy o zapoznanie się z filmami edukacyjnymi dotyczącymi sytuacji wody w Polsce oraz z możliwościami jej ochrony.
Seria 10 filmów trwających po ok. 20 min każdy może stanowić materiał dydaktyczny do wykorzystania podczas zajęć szkolnych.
- https://youtu.be/0-DlmV6d8i8
- https://youtu.be/PpB0lxaKo54
- https://youtu.be/G1ySbm3sOfc
- https://youtu.be/JNXF3_sdXOE
- https://youtu.be/kONM9GujsSI
- https://youtu.be/GapFsgVschE
- https://youtu.be/XE6BiJG7hUA
- https://youtu.be/z-YTcBNQ89Q
- https://youtu.be/pOgZnSAen4Y
- https://youtu.be/2AEVIYcXYUk
Filmy powstały w ramach ogólnopolskiej kampanii Nie przelewaj, (www.nieprzelewaj.pl), której pomysłodawcą i realizatorem jest Fundacja Polska Ziemia, a dofinansowanej przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Postępujące zmiany klimatyczne z jednej strony powodują zmniejszanie zasobów dostępnej słodkiej wody, z drugiej strony zapotrzebowanie na nią wciąż rośnie.Wpływ na to ma wzrost ludności Ziemi oraz ciągły rozwój rolnictwa i przemysłu. Dziś już wiemy, że na świecie doszło do niekorzystnych zmian w światowym bilansie wodnym.Z powodu braku dostępu do wody na całym świecie cierpi blisko 900 mln osób.
Współczynnik ilości wody przypadającej na jednego mieszkańca stawia nasz kraj na jednym z ostatnich miejsc w Europie.Wody pitnej jest mało. Musi jej wystarczyć nie tylko dla ludzi, ale także dla zwierząt i roślin. Bez niej cała biosfera naszej planety, jest narażona na nieodwracalne skutki deficytu, a nawet zagładę.Aby chronić światowe zasoby wodne, należy podjąć środki zapobiegawcze. W pierwszej kolejności nie wolno szkodzić. Należy ograniczać i wykluczać źródła zanieczyszczeń oraz z wyprzedzeniem identyfikować czynniki mogące potencjalnie zatruwać wodę. Niezbędna w tym jest edukacja ekologiczna.