Sprawozdanie z realizacji działań kampanijnych
„Kampanii 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży” oraz Szkolnych Dni Życzliwości
1.11. -21.11.24r.
4.11.24r. (poniedziałek)
Psycholog szkolna E. Sokołowska, przy wsparciu pedagog szkolnej A. Marczuk, wyeksponowała gazetkę informacyjną o przyłączeniu szkoły do kampanii 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży pod hasłem „Ej, to nie jest żart, to jest przemoc”. Tegoroczna kampania zakładała, aby zwracać uwagę na zagrożenia wynikające z niezrozumienia, braku wiedzy, że nie każdy żart, nie każda „śmieszna” sytuacja jest w porządku.
Tego dnia przedstawicielki klasy VII wraz z psycholog szkolną, propagowały ideę i cele kampanii w klasach. Jednocześnie na terenie szkoły zawisły plakaty kampanijne oraz inne podejmujące tematykę sprzeciwu wobec przemocy i agresji.
#19dni #kampania19dni
5.11.24r. (wtorek)
Został ogłoszony szkolny konkurs plastyczny – „Ej, to nie jest żart, to jest przemoc”” skierowany do dzieci i młodzieży kl. I -VIII i polegał na przygotowaniu plakatów/memów/grafiki, których motyw przewodni to hasło kampanii. Rozstrzygnięto konkurs i wyeksponowano na tablicy wyróżnione prace konkursowe. Psycholog i pedagog szkolna rozdawała pamiątkowe dyplomy i drobne upominki.
6.11.24r. (środa)
Wychowawcy otrzymali pakiet materiałów do przeprowadzenia zajęć w klasach I -VIII według scenariusza kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł
Klasy I-III
„Bądź słuchaczem, bądź przyjacielem. Pomagaj innym!” Zobacz, zrozum, zareaguj. Nie nagrywaj”
Klasy IV-VI
„Proszenie o pomoc nie jest oznaką słabości”
Klasy VII-VIII
„Bądź asertywny, nie agresywny. Twój wybór ma znaczenie! Zamień nagrywanie na działanie. Zgłoś przemoc”
7.11.24r. (czwartek)
Tego dnia psycholog i pedagog szkolna przeprowadziły zajęcia z wykorzystaniem kart pracy w klasach I-III („Dokuczanie w szkole”). Natomiast uczniowie klas IV-VIII na przerwie tworzyli w grupach plakaty „Jak chronić się przed przemocą?”, z wykorzystaniem konkretnych technik.
08.11. (piątek)
Zadanie: Uśmiechnięte Bingo. Wychowawcy w klasach I-III rozdawali karty „Uśmiechnięte Bingo”. Dzieci mają miały tydzień, aby wykonać odpowiednie zadania pomocowe wobec swoich rówieśników??
12.11. (wtorek)
Tego dnia odbywały się zajęcia w klasach prowadzone przez wychowawców klas I -VIII według scenariusza kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł
Klasy I-III
„Zobacz, zrozum, zareaguj. Nie nagrywaj”
Klasy IV-VI
„Zamień nagrywanie na działanie. Zgłoś przemoc!”
Klasy VII-VIII
„Bądź asertywny, nie agresywny. Twój wybór ma znaczenie! Zamień nagrywanie na działanie. Zgłoś przemoc!”
13.11. (środa)
Uczniowie zaczęli dzień z uśmiechem. Losowali „uśmiechnięte karteczki” po przekroczeniu progu szkoły. Rozdawali je przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego.
14.11. (czwartek)
W klasach I-III wychowawcy wspólnie z uczniami wykonywali plakat pn. „Co sprawia, że się uśmiechasz? Co poprawia Ci nastrój?”, zaś uczniowie klas IV-VIII na przerwie przyklejali pomarańczowe „dłonie” z własnymi pomysłami na poprawę nastroju. Plakat został powieszony na przygotowanym dużym BANERZE jak to nazwac na hallu szkoły.
15.11. (piatek)
Tego dnia odbyła się w naszej szkole akcja „Bezpieczna przerwa”. Uczniowie klas V-VIII organizowali przerwę dla przedszkolaków i uczniom klas I-III. Uczniowie organizowali różnego rodzaju zabawy i aktywności, aby umilić czas najmłodszym.
Tego dnia również odbyło się podsumowanie akcji „Uśmiechnięte Bingo” w klasach I-III (cos można byłoby dopisać jak wyszlo ale nic nie wiem?
18.11. (poniedziałek)
Uśmiech zmienia naszą szkołę-krzyżówka.??? Tego nie było? Posumowaliśmy konkurs plastyczny „Ej, to nie jest żart, to jest przemoc”. Roztrzygnięto konkurs i wyłonione pracy ozdobiły tablicę na hallu szkoły.
19.11. (wtorek)
Akcja „Pozytywne karteczki” z miłymi hasłami o przyjaźni. Dzieci i młodzież mogli odrywać pozytywne karteczki, które znajdowały się przy szatniach i przy wejściu do szkoły.
20.11. (środa)
Klasy I-III -akcja z pomarańczowymi balonami. Odbył się happening pod hasłem: „Wypuszczamy przemoc, łapiemy dobroć”
Na lekcji 2 dzieci z klas 1-3 wraz z wychowawcami przyszli wcześniej przygotowanymi balonami na salę gimnastyczną i ustawili się w kształcie serca. Wszyscy razem wykrzykiwali hasło i wysoko unosili balony. To było ciekawe zadanie.
21.11.2024r. -Dzień Życzliwości
Podsumowanie kampanii nastąpiło w ramach Międzynarodowego Dnia Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci (19.11.2024r.)
Tego dnia uczniowie i nauczyciele wzięli do szkoły coś pomarańczowego (kolor kampanii) - szkoła w pomarańczowych barwach. Odbył się wówczas kiermasz ciast na rzecz chorej 6 letniej dziewczynki Hani z Bielska Podlaskiego. Zebrano wówczas kwotę 3.101.00zł. Dziękujemy wszystkim za pomoc.
Podsumowujac kampanię odbyło się również zebranie z rodzicami wg. scenariusza „Kluczowe aspekty komunikacji z rodzicami. Jak reagować na przemoc” z wychowawcami klas 1-8.
Psycholog szkolna poprowadziła prelekcję dla rodziców dzieci przedszkolnych pt. „Jak wspierać dzieci w trudnych sytuacjach?”.