SZKOŁA Z GIGANTAMI
Serdecznie zachęcamy wszystkie placówki edukacyjnie do udostępniania informacji o projekcie na stronach internetowych lub na Facebooku oraz przekazania uczniom i rodzicom możliwości wzięcia udziału w warsztatach.
Więcej o informacji o warsztatach znajdą Państwo na stronie:https://www.giganciprogramowania.edu.pl/szkola-z-gigantami
„WITAJ MAJOWA JUTRZENKO”
Zapraszam uczniów do wzięcia udziału w konkursie
„WITAJ MAJOWA JUTRZENKO”,
który polega wykonaniu prac graficznych, prezentacji multimedialnych lub filmów związanych z uchwaleniem Konstytucji 3 Maja.
Celem Konkursu jest:
- upowszechnianie wiedzy na temat Konstytucji 3 Maja,
- kształtowa
Święto Konstytucji 3 Maja
3 maja – to święto państwowe ustanowione w 1919 roku, kiedy Polska odzyskała niepodległość, a potem ponownie w 1990. Święto Konstytucji 3 Maja obchodzone jest w ramach upamiętnienia uchwalenia Konstytucji w 1791 roku. Konstytucja wprowadzała trójpodział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. ... Konstytucja 3 maja znosiła takie „narzędzia władzy szlacheckiej” jak liberum veto, konfederacje, sejm skonfederowany oraz ograniczała prawa sejmików ziemskich. Po II wojnie światowej zwyczaj obchodów powrócił i trwał aż do 1946 roku. Wtedy doszło do masowych demonstracji studenckich i w efekcie władze komunistyczne zabroniły organizowania obchodów 3 maja.18 stycznia 1951 roku władze PRL zniosły Święto Konstytucji 3 maja. Dopiero w 1990 roku przywrócono Święto Narodowe Trzeciego Maja. Wówczas odbyły się uroczyste obchody na Placu Zamkowym. Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i
2 maja Święto Flagi
2 maja - Dzień Flagi, inaczej Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to polskie święto, które wprowadzono na mocy ustawy z 20 lutego 2004 roku. Wybór daty 2 maja na Dzień Flagi nie jest przypadkowy. Po pierwsze, w czasach PRL-u, w tym dniu zdejmowano flagi państwowe po 1 maja, by nie były widoczne w dniu Święta Konstytucji 3 Maja, które zostało zniesionego przez władze komunistyczne. A po drugie, 2 maja 1945 roku złożona została biało-czerwona flaga na Kolumnie Zwycięstwa - Siegessaule oraz na Reichstagu w Berlinie, przez polskich żołnierzy zdobywających stolicę hitlerowskich Niemiec.
.
1 maja przypada Święto Pracy (Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy), obchodzone od ponad wieku w wielu krajach świata. Upamiętnia ono strajk robotników w Chicago z 1886 roku - protest został brutalnie stłumiony przez policję. Geneza święta jest przede wszystkim związana z walką o ośmiogodzinny dzień pracy. O godziwe warunki pracy i płacy walczyły na ulicach Chicago tysiące pracowników - wśród nich także emigranci z Polski. Protest został krwawo stłumiony przez policję; od kul zginęło wielu demonstrantów. Tego dnia Kościół wspomina też patrona ludzi pracy - św. Józefa, rzemieślnika. W tym dniu Kościół w sposób szczególny pragnie zwrócić uwagę na pracę ludzką - w aspekcie wartości chrześcijańskich, społecznych, ogólnoludzkich i narodowych. Obecnie w wielu krajach 1 maja jest po prostu dniem wolnym od pracy i okazją do wypoczynku.
Akcja # zostań w domu z Dobromisiem
Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z akcją #zostańwdomu z Dobromisiem organizowaną przez Komendę Wojewódzką Policji w Białymstoku, za pośrednictwem mediów elektronicznych. Ma ona na celu utrwalenie zasad szeroko rozumianego bezpieczeństwa dzieci w wieku 5-9 lat. Dzięki prowadzonej akcji możliwe będzie prezentowanie treści dotyczące zagrożeń wynikających z nieostrożnego bądź niewłaściwego zachowania w domu, w lesie, nad wodą czy w kontakcie z nieznajomym.
Logowanie
Godziny dzwonków
Czwartek 23.01.2025Kalendarz
brak danychGaleria zdjęć
brak danychTygodniowe menu
- Czwartek23. 01.
- brak danych
- Piątek24. 01.
- brak danych