- Dzień matematyki
- Dzień Dinozaura w grupie sześciolatków
- Realizacja Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa
- Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka
- Apteczka
- Post o zdrowiu psychicznym
- Spotkanie uczniów klas I-III z policją – Bezpieczna droga do szkoły
- Akcja Empatia
- Akcja Żonkile
- Akcja charytatywna dla powodzian
- Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
- Akcja sprzątanie świata 2024
- Spotkanie integracyjne uczniów i rodziców klasy IV
- Pamięć o żołnierzach
- Pomoc pogożelcowi
- Wizyta w Bacikach
- Dzień głośnego czytania
- Integracja na 102 6B i 6A
Realizacja Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa
Realizacja Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 - oddziały przedszkolne przy Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Boćkach
Nasza szkoła w 2024 roku otrzymała dofinansowanie w wysokości 3125 zł w ramach realizacji Priorytetu 3 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 kierunek interwencji 3.1. zakup nowości wydawniczych do placówek wychowania przedszkolnego.
Dzięki uzyskaniu dofinansowania zakupiono 166 książek do oddziałów przedszkolnych (w tym 156 książek ,,tradycyjnych” i 10 książek obrazkowych do teatrzyku kamishibai) oraz 41 książek przeznaczonych na nagrody w konkursach.
Księgozbiór w salach oddziałów przedszkolnych wzbogacił się o nowości wydawnicze
w zakresie literatury dziecięcej do samodzielnego oglądania przez dzieci, książki z dłuższym tekstem do głośnego czytania przez nauczycielki, literaturę popularnonaukową, przeznaczoną dla najmłodszych czytelników, a także pozycje dostosowane do potrzeb uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
W ramach programu zorganizowane zostały następujące wydarzenia promujące czytelnictwo:
- Spotkanie z książką - wysłuchanie opowiadania Zofii Staneckiej pt. ,,Basia i przedszkole”, pogadanka na temat pierwszych dni w przedszkolu.
- Konkurs plastyczny pt. ,,Mój ulubiony baśniowy bohater”.
- Pokonkursowa wystawa prac dzieci.
- Dzień Głośnego Czytania – wizyty w bibliotece szkolnej, wysłuchanie opowiadań z książki Zofii Staneckiej pt. ,,Basia. Wielka księga pytań”.
- Dzień Zakładek – wysłuchanie czytanych przez nauczyciela bibliotekarza wierszy Jana Brzechwy lub opowiadania ,,Jak skrzat Jagódka zakładał bibliotekę” Ewy Stadtmuller oraz samodzielne wykonanie zakładek do książek .
- Dzień Postaci z Bajek - czytanie baśni pt. ,,Brzydkie kaczątko”, zabawy ruchowe, zagadki.
- ,,Czytamy książki w języku angielskim” – cykliczne zajęcia prowadzone przez nauczyciela języka angielskiego i czytanie książek przez uczniów podczas przerw.
- Spotkanie z baśnią – wysłuchanie utworu pt. ,,Jaś i Małgosia” z wykorzystaniem teatrzyku kamishibai.
- Wystawa nowości wydawniczych i zajęcia ,,Jesteśmy małymi czytelnikami” – zasady korzystania z książek.
Przy realizacji programu współpracowano z Gminną Biblioteką Publiczną w Boćkach:
- Konsultacje dotyczące planowanych zakupów książek do oddziałów przedszkolnych.
- Bibliotekarze z Gminnej Biblioteki Publicznej byli członkami jury konkursu plastycznego dla oddziałów przedszkolnych.
- Wizyty grup przedszkolnych w Gminnej Bibliotece Publicznej w Boćkach (poznawanie biblioteki, zwiedzanie pomieszczeń, oglądanie zbiorów bibliotecznych)
- Zajęcia czytelniczo-plastyczne dla grup przedszkolnych organizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Boćkach np. ,,Co to jest ten śnieg?", ,,Zdecydowanie nie lubię zimy".
Wzbogacenie klasowych biblioteczek o nowe, ciekawe pozycje wpłynęło na wzrost zainteresowania dzieci książkami i czytaniem. Przedszkolaki mają teraz stały dostęp do nowości wydawniczych, zgodnych z ich wiekiem, potrzebami rozwojowymi i zainteresowaniami. Zakupione pozycje uatrakcyjniają działania dydaktyczne, terapeutyczne i profilaktyczne. Oglądanie książek i słuchanie opowiadań czytanych przez osoby dorosłe pozytywnie wpływa na rozwój dzieci – daje im możliwość rozmowy na ważne dla nich tematy oraz jest okazją do organizacji różnorodnych działań rozwijających ich twórczość i kreatywność.
Katarzyna Makarska
24