• REGULAMIN

CELE KONKURSU

- rozwijanie zdolności recytatorskich
              - zainteresowanie uczniów poezją
              - zachęcanie do występów przed publicznością
              - prezentacja umiejętności uczniów
              - uczenie rywalizacji w przyjaznej atmosferze

UCZESTNICY KONKURSU

Uczniowie szkoły podstawowej: klasy IV – VIII

ZAŁOŻENIA ORGANIZACYJNE

1. Udział w konkursie jest dobrowolny.
            2. Konkurs będzie miał formę prezentacji dowolnego utworu poetyckiego autorstwa Wisławy Szymborskiej lub jego fragmentu (min. 15 wersów).
            3. Zgłoszenia do konkursu należy kierować do 23.10.2023 r. do organizatorów.
            4. Prezentacje utworów odbędą się w terminach ustalonych przez organizatorów.
            5. Zwycięzców wyłoni wybrane przez organizatorów jury.

KRYTERIA OCENY

Jury oceniać będzie:
            - dobór repertuaru i jego pamięciowe opanowanie
            - interpretację utworu
            - kulturę mowy

NAGRODY

Organizatorzy konkursu zapewniają dyplomy dla wszystkich uczestników oraz nagrody           rzeczowe dla laureatów.

• XXI edycja Konkursu na pracę pisemną

• Szanowni Państwo Dyrektorzy,

zapraszamy do udziału w XXI edycji „Konkursu na pracę pisemną”, który organizuje Narodowy Bank Polski. Tematyka prac konkursowych nawiązuje do patrona roku 2023 – Mikołaja Kopernika i jego dokonań w dziedzinie ekonomii.

Tematami prac w XXI edycji przedsięwzięcia są:

• dla uczniów VII i VIII klasy szkół podstawowych: Czy uważasz, że Mikołaj Kopernik miałby szansę na nagrodę w dziedzinie ekonomii? Przeanalizuj jego dokonania, poszukaj argumentów za i przeciw;
            • dla uczniów szkół ponadpodstawowych: Jaki element dorobku naukowego Mikołaja Kopernika w dziedzinie ekonomii jest najbardziej znany? Czy jest on dostrzegany i obecny w innych sferach aktywności człowieka (kulturze, nauce, rozrywce, rozwoju technologii)?

W obu kategoriach wiekowych zostaną przyznane po trzy nagrody główne i po trzy wyróżnienia:

• I miejsce – 4000 zł,
            • II miejsce – 3500 zł,
            • III miejsce – 3000 zł,
            • wyróżnienie – 1500 zł.

Przewidziano tez nagrody za wsparcie merytoryczne dla nauczycieli-opiekunów nagrodzonych uczniów.

Prace konkursowe należy przesyłać do 10 października 2023 r. za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego.

Konkurs sprzyja popularyzowaniu edukacji ekonomicznej. Wspiera młodych ludzi także w zakresie praktycznego wykorzystania zdobytej wiedzy i rozumienia podstawowych zagadnień makro- i mikroekonomii. Patronat nad przedsięwzięciem objął Minister Edukacji i Nauki.

Biuro MinistraMinisterstwo Edukacji i Nauki

• Całej ziemi jednym objąć nie można uściskiem

Szanowni Państwo,

Fundacja „PRO ARTE CHRISTIANA” zaprasza dzieci i młodzież do udziału        w XV Jubileuszowym Międzynarodowym Konkursie Artystycznym                        im. Włodzimierza Pietrzaka pt. „ Całej ziemi jednym objąć nie można uściskiem”.

Patronat Honorowy nad konkursem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Organizatorem i pomysłodawcą wszystkich edycji jest Maciej Konieczny.

Konkurs adresowany jest do dzieci i młodzieży w wieku od 3 do 20 lat.

Jego celem jest inspirowanie dzieci i młodzieży do twórczości artystycznej                   oraz promowanie dorobku poetyckiego i postaci Włodzimierza Pietrzaka, zapomnianego poety, krytyka literackiego, żołnierza Powstania Warszawskiego.

Włodzimierz Pietrzak w 1931 ukończył Państwowe Gimnazjum, obecne II Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Kaliszu, w latach nauki gimnazjalnej redagował szkolne pismo „Świt". W 2024 roku przypada 80 rocznica  śmierci Włodzimierza Pietrzaka.

Konkurs rozpoczyna się 1 października 2023 roku, a prace plastyczne, fotograficzne i zgłoszenia recytatorskie (linki do nagranych recytacji) należy przesłać do  8 stycznia 2024 roku.  Konkurs podzielono na trzy artystyczne kategorie: plastyczną, fotograficzną i recytatorską (recytacja wierszy Włodzimierza Pietrzaka).

Tematyka prac plastycznych i fotograficznych:

- Polska, moja Ojczyzna,

- Moja Rodzina,

- Sport,

- Kapliczki maryjne

- Szczęśliwy, kto sobie Patrona, Józefa ma za Opiekuna...

- Kosmos,

- Bóg Ojciec,

- Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie

Format prac plastycznych – A4, fotograficznych – 20 x30 cm

Jeden uczestnik konkursu może  nadesłać 3 prace plastyczne i fotograficzne

Konkurs recytatorski odbędzie się online. Uczestnicy przygotowują trzy wybrane przez siebie wiersze Włodzimierza Pietrzaka spośród zamieszczonych na stronie www.proartechristiana.pl

Prace plastyczne i recytatorskie ocenią profesorowie i adiunkci z Wydziału Pedagogiczno – Artystycznego w Kaliszu Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, prace fotograficzne ocenią profesorowie z Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej  i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi.

Finał konkursu połączony z wręczeniem nagród i otwarciem wystawy pokonkursowej odbędzie się 20 kwietnia 2024 roku w Kaliszu.

Na laureatów czekają atrakcyjne nagrody m.in. pobyty weekendowe z wyżywieniem w pięknych zakątkach Polski, banknoty kolekcjonerskie, srebrne monety kolekcjonerskie, nagrody książkowe oraz wiele innych nagród

Regulaminy konkursu są dostępne na stronie  www.proartechristiana.pl

Uwaga:

w konkursie nie mogą brać udziału laureaci I, II i III nagrody

w dotychczasowych edycjach konkursu.

dr Beata Michalak – Konieczna

Przewodnicząca Kapituły

Międzynarodowego Konkursu Artystycznego

im. Włodzimierza Pietrzaka