Zajęcia kreatywne z Robotyki.
Zajęcia z robotyki odbywały się w środy i w czwartki na 7 godzinie lekcyjnej. Cieszyły się one dużym zainteresowaniem. Uczęszczało na nie osiemnastu uczniów z klas 4-5,w miarę możliwości wynikających z planu zajęć. Podzieliliśmy się na 5 grup, w których liderami były osoby mogące dwa razy w tygodniu uczestniczyć w zajęciach.
Pracę rozpoczęliśmy od przygotowania, posortowanie klocków do odpowiednich pojemników i uporządkowania zestawów dla każdej grupy. W I semestrze odbyło się 38 lekcji, na których uczniowie z wielkim zaangażowaniem tworzyli pierwsze w swym życiu roboty. Następnie zapoznaliśmy się z oprogramowaniem Lego Education Spike Prime i pobraliśmy odpowiednie aplikacje na komputery.
Na kolejnych zajęciach poznaliśmy obsługę czujnika żyroskopowego i czujnika kodów. Kolejnym punktem była obsługa silnika i programu do jego uruchomienia oraz obsługa czujnika oświetlenia i czujnika dotykowego.
W dalszej kolejności mogliśmy już stworzyć robota bazowego i zmusić go do określonego ruchu. Uczyliśmy się używania odpowiednich komend w programie Scratch. I tak zaczęliśmy tworzyć wielkie interaktywne historie, takie jak: rejs statkiem, arktyczna przejażdżka Leo, podwodna misja Marii, domek na drzewie.
W ramach obchodów Code Week tworzyliśmy wielki park rozrywki z różnymi karuzelami, diabelskim młynem obrotowym czy chwytakami w akcji. Zorganizowaliśmy turniej grupowy w konstruowaniu ciekawych interaktywnych robotów. Uczniowie szczególnie upodobali sobie pracę z aplikacjami skoncentrowanymi na nauce przez zabawę i właśnie z nimi chcieliby dalej pracować. Zapoznali się i oswoili z językiem programowania. Dzięki temu pogłębiali swoją wiedzę nie tylko z zakresu informatyki, ale także szeroko pojętej nauki i techniki. Poszerzyli swoją wiedzę konstrukcyjną, informatyczną, poznawczą, wykazali się kreatywnością i umiejętnościami planowania oraz pracy w grupie.
Wnioski do dalszej pracy:
- Rozwijanie uzdolnień, zainteresowań i kreatywności w dziedzinie robotyki
- Zachęcanie do samodzielnego i złożonego programowania z wykorzystaniem języków programowania
- Rozwijanie postępu naukowo – technicznego i przygotowanie uczniów do życia w społeczeństwie informacyjnym.
Barbara Sęk